Въпреки че покриват само 3% от земята, торфищата съдържат повече от два пъти повече въглерод, в сравнение с този съхраняван във всички гори. Освен това те предпазват от наводнения и смекчават ефекта на сушата, намаляват риска от пожари и помагат за осигуряване на чиста питейна вода. Въпреки това, в последните векове и днес включително, продължаваме да ставаме свидетели на тяхното унищожаване. От пресушаване за използване на териториите за земеделие, през изнасяне на торфа от блатата и употребата му като гориво или за нуждите на селското стопанство, до увреждането им заради изграждане на инфраструктура и прочие. В същото време е доказано, че пресушените и увредени торфища са отговорни за 5,6% от глобалните емисии на CO2 годишно, което ги поставя над емисиите от авиацията и корабоплаването взети заедно.
Едни от най-интересните и малко познати торфища у нас са Чаирските езера.
Това са седем езера, намиращи се в Западни Родопи, между селата Триград и Мугла - между 1360 и 1460 м надморска височина. От тях само две са запазили естествения си облик като Синия вир, който е и най-младото езеро, все още има характер на езеро, а Самодивското езеро е напълно заето от торфище.
Най-големите по размер езера са Големия и Кадиревия гьол, като най-големия торфен остров се намира в Големия гьол.
До средата на миналия век торфеният остров в Големия гьол представлявал торфище, обградено от ливади. През 50-те и 60-те години на 20 в. обаче Големия и Кадиревия гьол са превърнати в рибарници. Около 90-те години обаче подръжката на рибартиците престава, в следствие на което откритите водни площи обрастват с папур и върби. Ако този процес не бъде спрян той ще окаже пагубно въздействие върху това ценно местообитание. Когато към тези процеси добавим климатичните промени и завземането на торфищата от бял бор (тенденци, която се наблюдава в световен мащаб), нуждата от грижа за тези ценни екосистеми става съвсем ясна.
Девин ЕАД е компания, за ко ято стопанисването на водите, мерките за адаптация към промените в климата и грижата за родопската природа
са основен стратегически ангажимент. З атова и пар тньорството на БФБ с Де вин за опазване на Чаирските езера се оказа естествен ход към обща цел.
Финансиране: Проектът се осъществява с финансовата помощ на Девин ЕАД
Цел на проекта: Д а събере данни за състоянието на торфищата в района на Чаирските езера и най-вече за големия торфен остров; в идовото многообразие; качествата на водата в езерата, както и промените във водното ниво през различните сезони; да предложи план за опазване на Чаирските езера с фокус върху съхраняването на торфищата в тях; да популяризира значението на торфищата и на езерата конктретно сред обществото и да предложи начини за безопасното им посещение от турист и (което да предлага възможност хората да опознаят това ценно местообитание без да му нанесат вреда, тъй като торфищата са много уязвими).
Настоящият проект надгражда проучванията на БФБ в същата територия с финансиране от Еcological restoration fund.
Новини, свързани с проекта: