Всяка година ние от БФБ насочваме усилията си и вниманието на обществото към конкретна тема, която смятаме за особено важна (водните кончета, орхидеите, природните паркове и т.н.). През 2025-та това са водните ресурси на България.
На финала на 2024-та тази тема беше много актуална и дори бе сформирана временна комисия в парламента за справяне с водната криза. И докато депутатите се фокусират върху водопреносната мрежа и нейното управление, ние - природозащитниците насочваме вниманието си към причините за по-малкото валежи и за намаляването на подпочвените води и търсим начини, ако не да им противодействаме, то поне да смекчим ефектите от тях.
Ако трябва да обобщим - изправени сме пред:
- Климатични промени, които водят до засушаване и едновременно до екстремни дъждове
- Прекомерни сечи на гори и апетити за повишаване на добивите
- Земеделие, което в голяма степен води до обедняване, осоляване и ерозия на почвите, което пък им пречи да поемат и задържат вода
- Имаме също и продължаващо неразбиране за важността на влажните зони и тяхното пресушаване, застрояване и недобро управление.
Влажни зони са всички реки, езера, лагуни, блата, мочурища, временни влажни зони и прочие места, в които водатата се задържа над или близо под повърхността Ние в БФБ от много години работим за популяризиране на важността на влажните зони не само за видовото многообразие, но и за хората. Не спираме да разказваме, как тези места имат важна водозадържаща и водоохранителна роля…Ние работим, за да опазим тези важни места и да вдъхновим повече хора да ни подкрепят в това.
Какво сме правили за съхранението на влажните зони и доброто управление на водните ресурси у нас?
- Изготвихме първия План за управление на поддържан резерват "Атанасовско езеро" и
- двадесет години работим за опазването на Бургаските езера и особено за Атанасовско езеро
- наше дело е Националния план за опазване на най-значимите влажни зони в България
- От няколко години възстановяваме чешми край малки населени места в карстови и склонни към засушаване райони. Подобряваме състоянието и на малките влажни зони, които се образуват след чешмите.Така освен, че осигуряваме достъпна вода за хората, даваме дом и вода и на дивите и селскостопанските животни наоколо.
- Посредством доброволчески инициативи подпомагаме и най-уязвимите - възрастните жители в селата с ограничен достъп на вода за поливане на градините им, като до този момент сме осигурили системи за капково напояване на 10 домакинства.
- Изследваме и работим активно за опазването на едни от най-интересните и малко познати торфища у нас - тези на Чаирските езера. Торфищата като цяло са ключови екосистеми - един от най-важните климатични регулатори в света, защото задържат огромно количество въглероден диоксид, пречистват водите и помагат за постепенното им отдаване в околната среда.
- Изготвихме ръководство за управление на влажните зони
През 2025-та ще продължим да работим за съхранени влажни зони и да споделяме ценна информация за важността на водните ресурси, както и как можем да ги съхраним!
2025 е Година на водите!
07.01.2025