bg en

Местни хора и природазащитници в защита на целостта на природен парк "Сините камъни"

Шествие за Сините камъни
22.12.2024

Повече от 100 души се събраха в неделя, 22 декември на протестно шествие в природен парк "Сините камъни", за да защитят целостта на любимия парк!
Шествието започна от долната лифтена станция, продължи с изкачване до Халката и завършва пред Община Сливен.
Причината е решение на Общински съвет Сливен от 14 ноември, с което местностите Карандила и Даулите се превръщат в селищни образувания, а по този начин в нарушение на родното и европейското законодателство се отваря възможност за тяхната приватизация.

По-рано през седмицата Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" (сред които сме и ние от БФБ) се обърна с призив към Министъра на околната среда и водите да спре прилагането на решението за превръщане на местностите Карандила и Даулите - част от Природен парк “Сините камъни” в селищни образувания. Това е негово задължение по прилагане на законите за опазване на околната среда и за биологичното разнообразие, защото нова урбанизация с подобни размери подлежи на процедури за екологична оценка и оценка за съвместимост с целите на Натура 2000 защитените зони. 

Министерство на земеделието и храните като собственик на територията,  също тряБва да заяви позицията си относно нова урбанизация на гори в района.

ПРЕДИСТОРИЯТА:
Йордан Лечков като кмет на Сливен от партия ГЕРБ  (2007-2011), поиска, без успех държавата да прехвърли на общината стопанисването на парка, за да може да се изградят вилно селище "Карандила", и ски център "Даулите". 

Днес, 14 години по-късно,  настоящият кмет Стефан Радев поиска Карандила и Даулите да се преобразуват в селищни образувания. Мотивът му е че “само така те ще могат да се превърнат в привлекателен туристически център.”
На практика незаконно, в разрез с природозащитното законодателство, без обществено обсъждане, се правят стъпки за превръщането на ценни кътчета опазена природа в поредните бетонни рани.

Понастоящем двете местности, с обща площ малко над 80 хектара, са горска територия, публична държавна собственост и част от природния парк. Преобразуването им в селищни образувания ще изисква изключването им от територията на парка, и е път към приватизация и застрояване на района.
В тези местности вече има съществуваща туристическа инфраструктура и сгради, но поддръжката им може да се осъществява спокойно без промяната на статута на територията. Посоченото желание за създаване на подробен устройствен план е индикация за желание за нови строежи. 

Един от проблемите, поради които незаконните апетити за промяна на територията са още по-притеснителни е липсата на приет План за управление на природния парк. За съжаление тази съдба споделят и други природни паркове у нас, сред които “Странджа”, Шуменско плато” и “Българка”.

Вместо да разпокъсваме ПП “Сините камъни” - най-накрая е нужно да се приеме План за неговото управление. 

Междувременно в интернет е организирана подписка срещу предложението, в която вече са се подписали повече от 1000 души.

 

Вижте повече по темата в предаването Делници, където гост бе нашият изпълнителен директор  Йорданка Славова, която освен, че е дългогодишен активист, е и родом от Сливен!