bg en

Наръчник за изграждане и поддръжка на чешми

наръчник чешми
12.06.2024
Традицията за строене на чешми е древна. Добре известни са елинистическите, римските и византийските схеми за водоснабдяване на големи разстояния още от втората половина на I хилядолетие пр.н.е. В исляма се смята, че предлагането на вода под всякаква форма отмива натрупаните грехове.Тази традиция е наследена и по българските земи, особено сред мюсюлманското население в Родопите.
За разлика от Западните Родопи, в селищата в Сакар например, също се изграждат многобройни чешми - най-често водопойни и с големи корита, но не с религиозна, а по-скоро с практическа цел. Оттам преминавали многобройни кервани за Ориента, идващи от Северна България към Одрин и Истанбул и това определя и броя на чешмите. Село Орешник, например, за което се говори в османските регистри от 1558 г. под името Кариез, Козлуджа, Козлидже като част от вакъфа на имарета на султан Баязид II, също не прави изключение.
От средата на 19 в. до Освобождението строителството на чешми е в период на затишие. След края на първата световна война отново започва да се практикува като занаят. С изграждането на водоснабдителната система през 50те години на 20 век постепенно строителството на чешми замира и знанията, които стоят зад това се губят.

Днес в Сакар планина все още има чешми не само в селата, но и в покрайнините на селата; има горски чешми, гробищни чешми, но не са останали майстори чешмари и знанието за намирането, “довеждането“ и опазването на водата изчезва. 

С оглед на климатичните промени повече от всякога е нужно това знание да не изчезне. Изворите на чешмите - малка преходна зона между подземната водна система и мрежата от повърхностни води, формират чувствителен екотон с отделни и разнообразни местообитания, но имат и важна роля за поддържането на поминъка на хората в отдалечените райони на България. 
Този наръчник, създаден по проект "Микровлажните зони - извор на живот за дивата природа и хората" е изготвен след успешното възстановяване на три чешми и една микро-влажна зона край село Орешник. Целта му е да бъде в помощ на всеки, който иска да научи повече за древната традиция на строенето на обществени чешми от намирането на водата до поддръжката на вече готовата чешма. 

Наръчник - Изграждане и поддръжка на чешми за биоразнообразието и хората чешми 20.53 MB (pdf) Свали