bg en

Кои са дивите опрашители?

пчела минзухар
22.03.2024
Знаем, че пчелите са опрашители, ако помислим, може да причислим към тази група и пеперудите. В световен мащаб опрашители са освен това някои прилепи, дребни бозайници, птици и др. - повече от 200 000 вида! Опрашител е и вятъра.

У нас обаче можем да кажем, че опрашители са различните видове насекоми, сред които важно място разбира се заемат отделните видове пчели.
Виждаме ги почти целогодишно. Първи обикновено излизат от местата, където са прекарали студените месеци (под купчини листа, в дупчици в земята, в кухини) са земните пчели, които издържат на доста ниски температури и излизат, за да събират нектар дори и когато е облачно. 
С покачването на температурите и цъфтежа на все повече растения, се умножават и видовете опрашители, които можем да наблюдаваме. Мухи, пеперуди, молци, оси, бръмбари също са важни опрашители!

Много видове мухи са ценни опрашители. Доста от тях се маскират като пчели или оси
 това е една от причините хората да не подозират за ползата от мухите в опрашването.
Сирфидните мухи например могат да изминават стотици километри на ден и да пренасят
рашец на разстояния над 100 километра и над открити води. 
златка и пчела
Бръмбарите също могат да са опрашители, макар и често по неволя. Доста видове бръмбари ядат прашец. За някои, той е основна храна, за други като калинките, е допълнително лакомство. При престоя им в растението, за да похапнат от прашеца, той полепва по телата на бръмбарите, които след това го пренасят на следващото цвете. 



Други подценявани опрашители са осите.

Вярно е, че те нямат мъхнатите тела на пчелите, така че прашецът не полепва толкова лесно по тях, но те все пак са важни опрашители.
За много от тях се смята, че са многостранни опрашители и могат да заместят различни други видове, ако те изчезнат от екосистемата, както за съжаление, се случва все по-често. Да, може би няма да го правят така ефективно, както основния опрашител, но тази им роля е много важна във времето на климатични промени, в което живеем. 
Някои оси пък (от семейство Agaonidae) имат специална връзка с дивите смокинови растения. Съюзът им трае повече от 60 милиона години и е прераснал в истинска симбиоза между видовете.




Пеперудите също са важни опрашители. Особено подценявани са молците.
Много от тях могат да изминават много по-големи разстояния от пчелите. Това означава по-добри шансове за обмяна на генетичен материал за растенията, а това е изключително важно за поддържането на биоразнообразието.
Много от тях имат и дълги хоботи, с които се хранят и от дълбоки фуниевидни цветове, които трудно могат да бъдат опрашени от други видове насекоми.
Тези техни дълги хоботчета обаче могат да са нож с две остриета. 
В последните години у нас се срещат все повече екзотични видове растения. Един от тях е Енотерата, който се оказва смъртоносен капан за пеперуди от семейство Вечерници. Проблемът е толкова сериозен, че вече има и научни публикации по темата. 

Накратко Енотерата е внесена у нас като декоративен вид заради едрите цветове, дългия период на цъфтеж и устойчивостта както на студ, така и на засушаване. Вече се среща из цялата страна както в лични градини, така и в обществени площи. Така срещите на пеперудите от семейство Вечерници с вида стават неизбежни. Дългите им хоботи изглеждат като пригодени именно, за да достигнат нектара в чашката на Енотерата, само че се оказва, че отвътре, тя е покрита с тънки остри власинки, които не позволяват на пеперудата да измъкне хобота си сама. И ако по-едрите видове Вечерници успяват да се освободят, по-дребните като Гълъбовите опашки, не успяват и често намират смъртта си заклещени в цветето. 

Дивите опрашители са изключително ценни за биоразнообразието и за хората. Но броят и видовият им състав намалява опасно!
Причините за това са много, комплексни и сложни. Въпреки това можем да идентифицираме основните двигатели на загубата на опрашители като: 
- промяна в земеползването, 
- интензивно земеделско управление и използване на пестициди,
- замърсяване на околната среда, 
- инвазивни чужди видове, 
- патогени,
- изменение на климата

Множество проучвания са доказали, че интензивното земеделие, особено използването на пестициди и торове, оказва голямо въздействие върху броя и разнообразието на опрашителите. В същото време, три четвърти от основните видове културни растения в света се нуждаят от опрашители поне до известна степен. Освен това, някои опрашители имат и друга важна роля за растенията - контролират някои вредители по тях. 

В края на януари 2023-та Европейската комисия представи Нов пакт за опрашителите. Документа обръща внимание на огромното значение на дивите опрашители и рисковете, които намаляването им крие за продоволствената сигурност, човешкото здраве, качеството на живот и функционирането на екосистемите.