Голяма беше изненадата ни, когато в неделната сутрин на 17 май, на сборния пункт при чешмата на Балач (с. Бучин проход, общ. Костинброд), се появиха близо 20 човека – служители на HPE и техните семейства – въпреки прогнозите за безутешен ръмеж през по-голямата част от деня.
Този път акцията целеше облагородяване на района около една от ремонтираните от БФБ чешми през 2025 г. заради важността й за хората и биоразнообразието. Крайпътната чешма на Балач (или още Шумската чешма) е източник на питейна вода за няколко населени места в околността - град Годеч, с.Шума, с.Лопушня и др., а оттичащите се от нея водѝ оформят обширна влажна зона – дом за интересни и ценни влаголюбиви видове растения и животни.
Докато работихме, непрекъснато спираха хора да си наливат вода за пиене, учудени да видят, че някой полага усилие, мястото да не прилича на нерегламентирано сметище.
Какво свършихме:
- Събрахме в чували битовите отпадъци от паркинга и влажната зона зад чешмата (до колкото ни позволи силно наводнения терен);
- Почистихме чешмата от загрозяващите я надписи;
- Отстранихме избуялата растителност, която руши тялото на чешмата;
- Окосихме и почистихме тревата около паркинга и почистихме от пречещи клони стълбите, свързващи паркинга и шосето.
Надяваме се, че посетителите на чешмата ще оценят промяната и ще положат усилия да запазят околността чиста. Мястото е изключително красиво от природна гледна точка. Отстои на няколкостотин метра от границите на Натура 2000 зоните „Драгоман“ (ю-з посока) и „Западна Стара планина и Предбалкан“ (с-и посока), поставени под защита заради ценните си местообитания.
Сърдечно благодарим на невероятните доброволци, които въпреки дъжда останаха и запазиха устрема и доброто си настроение до край!

