Василка Маркова е журналист на свободна практика, дипломиран културен и социален антрополог. Последните 4 години от живота си се занимава основно с това, изследвайки “различно живеещи хора”. През септември и октомври 2014г. прави обиколка на “Живите места” из България – изминава 3 700 км., като посещава 30 живи места в 25 селца и паланки., които описва в първия пътеводител „Възможната България“ за села, възродени чрез различни еко и етно инициативи. Въпреки трудностите от финансов и най-вече от инфраструктурен характер – липса на пътища, питейна вода, ел. ток, от година на година се увеличава броя на отдавна запустелите български села, възкресени за нов живот от трудолюбиви, амбициозни и родолюбиви млади българи. Те събуждат заспалото време с различни еко и етноинициативи.
Обходилата 30 такива възродени села Василка Маркова, ги представя и популяризира в пътеводителя с името „Възможната България“, с кратко описание на всяко село и карта за местонахождението му на територията на България. Избраното от авторката име на пътеводителя подсказва, че възкресението на запустелите села е възможно – ако не като основен, то поне като втори дом за мнозина българи. Опитът на правещите го доказва тази възможност, а Василка Маркова прави труда им известен на всички.
За повече информация:Обходилата 30 такива възродени села Василка Маркова, ги представя и популяризира в пътеводителя с името „Възможната България“, с кратко описание на всяко село и карта за местонахождението му на територията на България. Избраното от авторката име на пътеводителя подсказва, че възкресението на запустелите села е възможно – ако не като основен, то поне като втори дом за мнозина българи. Опитът на правещите го доказва тази възможност, а Василка Маркова прави труда им известен на всички.
Пътеводител „Възможната България“