На 20 и 21 февруари, 2018 г. се състоя среща за представяне на резултатите от наблюдението на едрите хищници в Осогово. Мониторингът на едрите хищниците и тяхната хранителна база е важна част от изпълнението на проект „Устойчиво бъдеще за хората и природата в Осогово“, която предостави възможност за постоянно наблюдение на проектните целеви видове: рис, мечка и вълк в периода от септември 2016 до Февруари, 2018г. Повече от 30 участника, представители на различни институции и организации от България и Македония се събраха в х. Три Буки, за да се запознаят с резултатите от анализа на събраната по време на мониторинга информация.
Част от присъстващите са участници в изградената в рамките на проекта мониторингова мрежа, благодарение на която представители на местната общност подпомогнаха извършването на мониторинговите дейности в планината.
Срещата беше открита с встъпителни думи от Таня Георгиева – Шнел (Българска Фондация Биоразнообразие) и Деспина Китанова (Македонско екологично дружество) - координатори на проекта от двете партниращи организации. Резултатите от мониторинга бяха представени от доц. Диана Златанова - главен експерт по едрите хищници в проекта и гл. асистент д-р Елица Попова както и от Александър Стоянов – експерт едри хищници към МЕД.
Въпреки голямото количество снимки и видео материали направени от фотокапаните, разположени в планината, събраната информацията продължава да не предоставя нов материал, свидетелстващ за продължаване на присъствието на риса в планината, стана ясно от презентацията на доц. Диана Златанова. Така интересният за страната ни вид, който беше наблюдаван без прекъсване в Осогово от 2008 до края на 2015 не бе „уловен“ от фото камерите през изминалия мониторингов период. По този начин все още не може да бъде изяснена каква е сегашната ситуация на трите индивида, които бяха фотографирани през предишните години. Въпреки това материалите от фотокапаните демонстрират наличието на поне 2 глутници вълци, които са регистрирани на териториите и на България и на Македония. Фотокапаните са регистрирали и присъствието на мечка в българската, южна част на планината.
Потвърденото присъствие на едрите хищници в планината още веднъж затвърждава твърденията на БФБ, че Осогово има изключителна и добре запазена природа, както и демонстрира доброто и устойчиво управление на природните ресурси в планината от всички заинтересовани страни и нуждата от постоянното полагане на усилия за подобряване на капацитета им в тази посока.
Участниците в мрежата дадоха положителна оценка относно предоставените от проекта възможности за извършване на общ мониторинг едновременно и в двете страни и обединяване на информацията в една обща база данни. Предоставените възможности за сътрудничество и обмяна на опит и знания между двете страни също бяха високо оценени. По време на срещата бяха обсъдени и възможности за продължаване на дейностите по съвместното изпълнение на дейности по наблюдение на едрите хищници и в двете части на Осогово.
Участниците в срещата обсъдиха както положителните резултати от мониторинга и идентифицираха нови посоки за работа за подобряване на мониторинговата мрежа в Осогово. Участниците също коментираха нуждата от допълнителни усилия за подобряване на въвличането и участието на местните институции в мониторинговата мрежа и заявиха ясен интерес и желание да участват в процеса на осигуряване на възможност за продължаване на мониторинговите дейности в Осогово.