bg en

Новини

екипът на БФБ
23.12.2019
Весели празници от БФБ
В края на 2019 - Годината на растенията, ви поздравяваме с настъпващите празници и ви желаем светли и хубави дни. Надяваме се краят на годината да не донесе някоя неочаквана изненада (както често се случва у нас). Бъдете с любимите хора, правете неща, които ви доставят удоволствие и не забравяйте да помислите или да прекарате време сред природата. 
Повече
ne
05.12.2019
Откриваме новия сезон на публичните ни лекции с разказ за живота в Южен Океан
Скъпи приятели и през тази учебна година продължават вечерните ни публични лекции, които са част от курса ни „Опазване на биоразнообразието“. Очакваме ви отново в Клуб на пътешественика на 14 декември (събота) от 16 часа.
Повече
Ти и LIDL за по-добър живот
02.12.2019
Проект „С раница и колело в Беласица“ на Българска Фондация Биоразнообразие спечели финансиране от „Ти и Lidl за по-добър живот“
На 29 ноември 2019 г. в София се състоя откриващото събитие на инициативата „Ти и Lidl за по-добър живот“, на което бяха връчени символичните грамоти на новофинансираните организации и представени най-значимите успехи на най-голямата социално отговорна инициативата в страната.

Проектът „С раница и колело в Беласица“ на Българска Фондация Биоразнообразие 
Повече
web
26.11.2019
Интернет страница за иновативно обучение по природни науки
Онлайн обучителен тулкит с информация за теория и практика в природозащитата, научни изследвания, управление на природни ресурси и гражданско застъпничество в България, Гърция и Чехия вече е достъпен на адрес: http://edu.parks.bg. Той е създаден по проект „Бъдещи природозащитници“, който се изпълнява от Асоциация на парковете в България, Българска фондация Биоразнообразие, Солунския университет „Аристотел“ (AUTH), Гърция и Чешкия университет по природни науки в Прага (CULS).
Повече
sreshta
26.11.2019
Първа транснационална среща на партньорите по проект „BIO-INNOVATE“
На 22-и ноември 2019 г. в сградата на община Просочани, Гърция беше проведена първата транснационална среща на партньорите от България и Гърция по проект "Оценка и управление на видове от фауната за опазване на биоразнообразието в трансграничните планински райони на България и Гърция: Прилагане на иновативни подходи за мониторинг и защита на регионално ниво“ с кратко име „BIO-INNOVATE“. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз и от държавните бюджети на Република Гърция и Република България чрез Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A „Гърция-България 2014-2020“
Повече
търсят се
21.11.2019
Свободни места в обучение за финансиране на природозащитни дейности
​Остават пет свободни места в обучението за финансиране на защитените територии в България и тенденциите в приоритетите за околна среда през следващия програмен период. То ще се състои в София на 30 ноември и 1 декември 2019 г. Лектори ще бъдат Тома Белев (Асоциация на парковете в България), Нада Тошева (експерт Организационно развитие), Елица Бараков (изп. директор на Фондация BCause) и Таня Георгиева-Шнел (сертифициран обучител към CCNet (Conservation Coaches Network). 
Повече
сърне
18.11.2019
Българска фондация Биоразнообразие започва проект за проучване възможностите за възстановяване на благородния елен, елена лопатар и дивата коза в Южен Пирин и Славянка
Българска фондация Биоразнообразие започва проект за проучване на възможностите за възстановяване на благородния елен, елена лопатар и дивата коза в Южен Пирин и Славянка. Проектът е с наименование „Оценка и управление на видове от фауната за опазване на биоразнообразието в трансграничните планински райони на България и Гърция“ и кратко име BIO-INNOVAТE. Той се изпълнява в партньорство с общините Гоце Делчев и Просочани, а водещ партньор е Солунският университет „Аристотел“ (AUTH).
Повече
re
08.11.2019
Уебинар "Условни методи за оценка на природата"
На 12 ноември от 17 до 18:30 (16:00 - 17:30 CET) ще се проведе четвъртият уебинар по програма "Бъдещи природозащитници". Темата е "Условни методи за оценка на природата", а лектор е Dimitra Lazaridou от Солунския университет Аристотел, Гърция. Уебинарът е безплатен и ще се проведе на английски чрез платформата Zoom. За да се включите, следвайте линка: https://zoom.us/meeting/register/e88d43e0a5e82dda7c24e00bf0acd2b8
Повече
дарение
06.11.2019
Приключи спешната акция за спасяване на размножителните места на планинската жаба
При изключителен интерес и в рамките само на 10 дни бяха събрани всички необходими средства за почистване на блатото от папура, който е превзел почти изцяло влажните ливади, които използва планинската жаба за размножаване рано напролет.
Повече
акция Вая
31.10.2019
Спонтанна акция на брега на езеро Вая
На 28 октомври 2019 г. /присъствения ден след изборите/ ученици от 4а и 4б клас на ОУ „Христо Ботев“ – кв. Долно Езерово с класни ръководители г-жа Тодорка Симеонова и г-жа Искра Костова посещават околностите на езеро Вая, край което живеят, с намерението да наблюдават птици, да се разходят сред природата и да си направят пикник.
Повече
ехо
18.10.2019
Уникална миграция на планински жаби е застрашена от унищожаване
В района на община Ботевград се наблюдава неповторим феномен: най-дългата документирана миграция на планинска жаба (Rana temporaria) у нас, която се извършва ежегодно в защитена местност „Мухалница” над гр. Ботевград.
Повече
ok
18.10.2019
Уебинар "Как да комуникираме темите биоразнообразие и Натура 2000?" по програма "Бъдещи природозащитници"
На 24 октомври 17 ч. българско време или 16:00 CET ще се проведе третия уебинар по програма "Бъдещи природозащитници". Темата е "Как да комуникираме темата биоразнообразие и Натура 2000?", а лектор ще е Радостина Ценова от Българска фондация Биоразнообразие. Уебинарът е безплатен и ще се проведе на английски чрез платформата Zoom. За да се включите, следвайте линка: https://zoom.us/j/452249248
Повече
фестивал на кестена
10.10.2019
Осмото издание на „Фестивал на кестена” в Беласица
Тази събота (12.10.2019 г.) за осма поредна година ще проведе Фестивалът на кестена в село Коларово, община Петрич. Празникът на Подгорието ще бъде официално открит в 12:00 часа, на площада пред читалище „Яне Сандански“.
Повече
обучение
10.10.2019
БФБ отново е част от Програмата „Предприемачество за нестопански организации“
БФБ отново е част от Програмата „Предприемачество за нестопански организации“, организирана за девети път от Български център за нестопанско право (БЦНП). Този път БФБ участва с бургаския си екип и с идеята „симБиотично – пространство за хората и езерото“.
Повече
дарение
01.10.2019
ФОНДАЦИИТЕ СА НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ДАРИТЕЛИ В БЪЛГАРИЯ
Общо 100 млн. лв. са дарени в страната през 2018 г., показва годишното проучване на Български дарителски форум. С 54,8 млн. лв. или 55% от общите дарени средства фондациите са най-големите дарители в България и през 2018 г. Тази тенденция е стабилна през последните пет години. Доста по-назад са компаниите с 36,6 млн. лв., инвестирани в общественозначими каузи. Малко над 8,3 млн. лв. са дарили през миналата година физически лица.
Повече
Беласица
26.09.2019
Пъстър празник в с. Габрене за Дните на Зеления пояс в Беласица
В истински празник се превърна отбелязването на Дните на Зеления пояс в с. Габрене за гостите и жителите на Подгорието. Тази година за място на инициативите, посветени на Европейския Зелен пояс, беше избрана планината Беласица, а разнообразната програма съчета всички достойнства на района – съхранена природа и биоразнообразие, история, фолклорно богатство и вкусни местни ястия.
Повече
Беласица
19.09.2019
Отбелязваме Дни на Зеления пояс в Беласица на 24 и 25 септември 2019
Българска фондация Биоразнообразие, Дирекцията на Природен парк „Беласица“, Дирекцията на Национален парк „Езеро Керкини“ (Гърция), Сдружение „Планетум“ (Северна Македония), кметството и читалището на с. Габрене организират Дни на Зеления пояс на 24 и 25 септември в района на планината Беласица - място с уникална природа и биоразнообразие, богата история, съхранени традиции и култура. Подробна програма във Фейсбук събитието на инициативата
Повече
ОК
17.09.2019
Уебинар "Системно планиране в природозащитата" по програма "Бъдещи природозащитници"
Новата учебна година за програма "Бъдещи природозащитници" започва с уебинар на тема "Системно планиране в природозащитата". Той ще се състои на 18 септември от 17 ч. българско време (16:00 CET), а лектор ще бъде Йоанис Цирипидис, преподавател от университета "Аристотелис" в Солун, Гърция. Уебинарът е безплатен и ще се проведе на английски чрез платформата Zoom. За да се включите, следвайте линка: https://zoom.us/j/842213688
Повече
Кмет
27.07.2019
На заключителната сесия на Летния университет на ЮНЕСКО бяха обсъдени перспективите пред биосферен парк „Централен Балкан“
На 26 юли от 17 часа в Информационно-културния център на гр. Троян беше проведена заключителната сесия на Летния университет по програмата на ЮНЕСКО "Човек и биосфера".  Събитието беше открито с приветствие на зам. кмета на община Троян Бистра Чолакова. 
Повече