bg en

Новини

Обучение за създаване и работа с уеб-базирана ГИС платформа
16.12.2014
Приключи провеждането на „Обучение за създаване и работа с уеб-базирана ГИС платформа“
В периода 01-05.12.2014 г. в зала София на Софийска холистична коуъркинг копмания - Сохо, гр. София бе проведено „Обучение за създаване и работа с уеб-базирана ГИС платформа“. Обучението е част от изпълнението на „Проект ГИС: Гражданска активност, Информационни системи, Съхранена природа“, 
Повече
курс "Опазване на биоразнообразието"
13.12.2014
Пиринските мури - как се отразиха 80 години опазване на тези 800 годишни дървета?
За всеки познавач на българската природа е безспорен факт, че едни от най-уникалните и ценни екосистеми са муровите гори в Пирин. Присъединете се към нас, за да чуете разказ за живота на тези чудни дървета, събитията, които са им се случвали през столетията живот и отпечатъка на последните 100 години.
Повече
Награда в конкурса на Мото Пфое
11.12.2014
Лагуна в окото на птица – еко дрон - втора награда в конкурса на Мото Пфое опазване на природното и културно наследство за 2014 г.
На специална церемония снощи в Историческия музей в София, Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) спечели втора награда в конкурса на Мото Пфое за опазване на природното и културно наследство за 2014 г. и с премията от 5000 лв. ще реализира своята иновативна идея зарегулярен поглед отвисоко върху лагуната Атанасовско езеро.
Повече
Древният човек и животните: първите домашни животни и влиянието на човека върху околната среда през праисторията.”
05.12.2014
Древният човек и животните: първите домашни животни и влиянието на човека върху околната среда през праисторията.”
Знаете ли какви животни са населявали нашите земи през праисторията? Какъв е произходът на първите домашни животни? Кога, къде и защо хората са започнали да ги отглеждат? Кои са дивите им предшественици и защо точно те са избрани? Как това променя живота на хората и на животните? По какъв начин това влияе на дивите животни и на околната среда като цяло? Тези и още отговори ще търсим тази седмица от Надежда Карастоянова –докторант по Археология към Националния природонаучен музей, която се занимава с изследване на животински останки от Неолита и Халколита (7000 – 3500 пр. Хр.)
Тема: “Древният човек и животните: първите домашни животни и влиянието на човека върху околната среда през праисторията.”
Дата и място: 10.12 (сряда), 18:30 ч. в зала 163, в Биологическия факултет
Повече
Дни на предизвикателствата
01.12.2014
Тази седмица няма да имаме лекция заради Дни на предизвикателствата 2014
Тази седмица презентация няма да има заради откриването на най-големия български форум за екстремни спортове, туризъм и екология „Дни на предизвикателствата“, който тази година навършва 10 години!
На 2, 3 и 4 декември в аула „Максима“ на УАСГ ще се съберат планинари, катерачи,парапланеристи, сърфисти, любители на приключенията, активисти на зелени практики, експерти, фотографи и др., обединени от любовта към природата и адреналина.
Ние също ще сме там с щанд на БФБ, от който можете да закупите разнообразна литература свързана с биоразнообразието на България, както и да видите част от нашата изложба "Натура 2000 - най-доброто от природата на България и Европа".
Ето и линк към Facebook събитието: https://www.facebook.com/events/698455573601870/
ЕАА
27.11.2014
БФБ дава шанс за доброволчество в рамките на проекта "Участие за природа"
През ноември 2014 година Българска фондация Биоразнообразие в партньорство с Екологично сдружение "За Земята" и Информационна мрежа Блулинк стартира проект „Участие за природа“, финансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Проектът цели да насърчи включването на неправителствените организации в процесите на формулиране на политики и взимане на решения съвместно с институциите на местно, регионално и национално ниво. Към екипа на проекта могат да се включат доброволци с много интересни задачи.
За участието им в дейностите по проекта ще отговарят конкретни експерти от екипа на фондацията и по този начин студентите ще имат възможност за тясно сътрудничество и въвлеченост в дейността на Българска фондация Биоразнообразие и Коалицията „За да остане природа в България“. Очакваме участието в дейностите на проекта да има силата на практическо обучение и стаж и по този начин да спомогнем за повишаването на възможностите за бъдеща реализация на студентите в сферата на природозащитата и/или тяхната специалност.
Повече
Пирин
26.11.2014
Проектът за нов план за управление на Национален парк Пирин включва 333 км ски писти и 28 пъти нарастване на дърводобива
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България", чийто член и координатор е БФБ, е силно обезпокоена от безочието на проекта за нов план за управление на Национален парк Пирин. В аргументацията са използвани проектни разработки, които не са одобрени от законодателството на страната, като например „Концепция за развитие на курортно-туристическа локализация „Банско-Разлог-Предел-Добринище““, 2014г., която предвижда изграждането на 333 км писти и 113 км лифтови съоръжения. Възмутителен е и фактът, че дърводобивът на територията на Национален парк Пирин може да се увеличи 28 пъти! Това създава съмнения относно обективността на фирмата „Пролес инженеринг“ ООД, която разработва новия план и дава възможност за по-нататъшно унищожаване и застрояване на националния парк.
Повече
EAA
24.11.2014
„Участие за природа” – възможност за доброволчески стажове в рамките на нов проект за целите на Коалицията “За да остане природа“
Българска фондация Биоразнообразие в партньорство с Екологично сдружение "За Земята" и Информационна мрежа Блулинк стартира проект „Участие за природа“, който цели да насърчи включването на неправителствените организации в процесите на формулиране на политики и взимане на решения съвместно с институциите на местно, регионално и национално ниво. Към екипа на проекта могат да се включат доброволци с много интересни задачи, като за участието им в дейностите по проекта ще отговарят конкретни експерти от екипа на фондацията и по този начин доброволците ще имат възможност за тясно сътрудничество и въвлеченост в дейността на Българска фондация Биоразнообразие и Коалицията „За да остане природа в България“.
За проекта "Участие за природа", очакванията и възможностите за включване в него ще научите на 26.11 (сряда) от 18:30 ч., в зала 163, в Биологическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски"
Лектор: Йорданка Динева – координатор кампании в Българска фондация Биоразнообразие и координатор на проекта.
Повече
Giovanni Frescura, "Храна"
22.11.2014
Кои са победителите във фотоконкурса за НАТУРА 2000 на CEEWeb и БФБ „Go wild”
Приключи фотоконкурът за Натура 2000, който се организира за поредна година от CEEWeb, Българска Фондация Биоразнообразие и партньори. Интересът към конкурса беше изключително голям, а изборът - изключително труден – сред повече от 700 снимки в различните категории. В надпреварата се включиха както любители, така и професионални фотографи от 17 страни, които споделиха възхищението си от природата в прекрасни снимки. Тази година категорията „Пейзажи” беше разширена и в конкурса имаха възможност да участват и снимки, илюстриращи бизнес, който съществува в хармония с природата. Това обогати галерията ни с невероятни образи от древни обичаи, занаяти, биоградини и ферми. Освен награди на компетентното жури бяха определени и награди на публиката чрез онлайн гласуване, което се проведе от 3 до 17 Ноември.
Повече
Световен ГИС ден
18.11.2014
Проект „ГИС: Гражданска активност, Информационни системи, Съхранена природа“ ще бъде представен по време на събитието за честване на Световния ГИС ден в България
Всяка година през ноември светът отбелязва Световния ден на Географските информационни системи. Събитието има за цел да популяризира геопространствените технологии и да предостави възможност за обмяна на опит и споделяне на постиженията и развитието в сферата на ГИС.
Тазгодишното тържествено откриване на честването на Световния ГИС Ден 2014 в България ще бъде на 19-ти ноември, от 10.00 часа в хотел Шератон, София. По време на програмата, включваща представяне на новостите в ГИС, актуални ГИС проекти и представяне на съвременни академични ГИС разработки ще бъде представен и проектът на Българска Фондация Биоразнообразие BG05/586 „ГИС: Гражданска активност, Информационни системи, Съхранена природа“, финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
Повече
снимка Бойко Неов
17.11.2014
”Прозрачни планини - Пирин!”
През последните 10 години интересът за развитие на туризъм в района на Пирин планина поставя много въпросителни относно най-щадящия начин за ползване на ресурсите на един от националните ни паркове и ползите за обществото както на местно, така и на национално ниво. “Прозрачни планини” има за цел да предложи конкретни предложения за действие именно по тези въпросителни с участието на широк кръг от заинтересовани граждани.
Работата по бъдещия План за управление на НП "Пирин" не би била възможна без помощта на множеството доброволци и поддръжници. Ще ви разкажем повече за проекта, за това как можете да се включите в дейностите и ще се радваме да чуем вашите предложения за Пирин. Сряда (19. 11), от 18:30 ч., зала 163, в Биологическия факултет на Софийски университет “ Св. Климент Охридски”.
Повече
EAA
17.11.2014
Нов проект на БФБ: Участие за природа. Подкрепа за представителството на НПО и гражданското участие във взимането на решения относно политики за устойчиво развитие и околна среда
На 14 ноември 2014 г. Българска фондация „Биоразнообразие“ започна изпълнението на нов проект „Участие за природа. Подкрепа за представителството на НПО и гражданското участие във взимането на решения относно политики за устойчиво развитие и околна среда”, наричан за краткост „Участие за природа”.
Проектът е с продължителност 16 месеца и е на стойност 80 542 евро. Целта му е да насърчи включването на неправителствените организации в процесите на формулиране на политики и взимане на решения съвместно с институциите на местно, регионално и национално ниво.
Повече
EAA
17.11.2014
Покана за обучение за създаване и работа с уеб-базирана ГИС платформа
Българска фондация Биоразнообразие организира „Обучение за създаване и работа с уеб-базирана ГИС платформа“ във връзка с изпълнение на проект „ГИС: Гражданска активност, Информационни системи, Съхранена природа“.
Имаме удоволствието да поканим за участие 5 представители на НПО, работещи в сферата на природозащитата. Обучението ще се проведе в периода 1-5 декември, 2014 г. в гр. София. Представителите на Вашата организация трябва да се занимават активно с ГИС и да имат поне 3 години опит в създаване на ГИС за природозащитни проекти. Добри познания по английски език (на ниво слушане) също ще са полезни, тъй като част от обучението ще се води от норвежкия ни колега.
Очакваме заявките за вашето участие, както и кратка информация (организация на която сте представител; с какво се занимавате; какво е нивото Ви на познания във връзка с ГИС; имате ли нужда от настаняване в София и покриване на пътните разходи до София) на адрес: peter.todorov@biodiversity.bg до 21.11.2014 г.
Повече
Рила
13.11.2014
Опазването на природата не е особен приоритет за новото правителство
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България", в която БФБ е член и координатор, предупреждава, че в програмната декларация на новосформирания коалиционен кабинет липсват ключовите въпроси за околната среда в България.
Коалицията „За да остане природа в България“ е силно смутена и от назначенията на заместник-министрите на околната среда Красимир Живков (бивш кмет на Правец и бивш областен управител на Софийска област) и Павел Гуджаров (бивш заместник-кмет на Раковски и бивш депутат). И двамата нямат опит в околната среда, а именно на заместник-министрите се разчита експертно да действат по задачите.
В неясните общи формулировки на програмната декларация на коалиционния кабинет може да се гадае какво имат предвид политиците.
Повече
Обучение за работа с пространствени данни и употребата им при мониторинга на териториалното развитие за участници от НПО
10.11.2014
Обучение за работа с пространствени данни и употребата им при мониторинга на териториалното развитие за участници от НПО
В периода 03-05.11.2014 г. в село Соколица, община Карлово бе проведено „Обучение за работа с пространствени данни и употребата им при мониторинга на териториалното развитие за участници от НПО” Обучението е част от изпълнението на „Проект ГИС: Гражданска активност, Информационни системи, Съхранена природа“, изпълняван от Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) в партньорство с Норвежката агенция по околна среда и финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. В обучението участваха представители на БФБ и на други неправителствени организации като WWF Дунавско-Карпатска програма в България, Асоциацията на парковете в България, Българската туристическа камара, Студентски клуб за опазване на околната среда към ЛТУ, СДП „Балкани“, Асоциация на природозащитните организации, ловно-рибарските дружества и клубовете по спортен риболов в гр. Бургас.
Повече
„Престъпления срещу дивата природа – случая „г-н Рос“
10.11.2014
„Престъпления срещу дивата природа – случая „г-н Рос“
Тази седмица ще ни гостува г-н Гай Шорок, един от най-добрите британски експерти в областта на престъпленията срещу птиците, разследващ специалист в Кралското дружество за защита на птиците и бивш полицай.
Той ще ни разкаже за добрите практики във Великобритания, за сътрудничеството между институциите и организациите с цел постигане на по-ефективна борба с посегателствата срещу дивата природа, както и за емблематичния случай с г-н Рос – британски гражданин, който беше осъден за ограбване на яйца на защитени и застрашени видове птици в България.
12. 11 (сряда), зала 163, от 18:30 ч. в Биологическия факултет на Софийски Университет „ Св. Климент Охридски“. На лекцията ще бъде осигурен и симултанен превод. Фейсбук събитие: https://www.facebook.com/events/1544757645761406/
Повече
Обучение за доставчици на туристически услуги в Национален парк „Езеро Керкини“, Гърция
06.11.2014
Обучение за доставчици на туристически услуги в Национален парк „Езеро Керкини“, Гърция
В периода 4-5 ноември 2014 г. в административната сграда на Национален парк „Езеро Керкини“ в с. Керкини, Гърция се проведе обучение за доставчици на туристически услуги от района на Беласица.
Това бе второто от серия подобни обучения и на него присъстваха хора заети в туристическия бизнес от южното подножието на Беласица, както и гости от България и Македония.
Участниците се запознаха с възможностите и проблемите, свързани с развитие на туризма в района на Природен парк „Беласица”, България и община Струмица, Македония. Така те получиха пълна представа какво се случва около тази чудна планина.
Повече
03.11.2014
Българският екип от експерти по проект „Проучване на потенциала на Осоговска планина за трансграничен Биосферен парк” е вече сформиран
През месец октомври 2014 година, в рамките на проект „Проучване на потенциала на Осоговска планина за трансграничен Биосферен парк”, съфинансиран от Европейския съюз по Инструмента за предприсъединителна помощ Програмата за трансгранично сътрудничество България – Македония 2007 - 2013, реф. номер 2007CB16IPO007-2013-3-047, се проведе процедура за избор на изпълнител на поръчка за предоставяне на външна експертиза.
Процедурата е свързана с изпълнението на част от дейностите, заложени при водещия партньор на проекта Българска Фондация Биоразнообразие – клон Беласица.

Повече
Обучение за доставчици на туристически услуги от района на Беласица
03.11.2014
Обучение за доставчици на туристически услуги от района на Беласица
В периода 29-30 октомври 2014 г. в сградата на Дирекция Природен парк „Беласица“ в с. Коларово се проведе обучение за доставчици на туристически услуги от района на Беласица.
На обучението присъстваха хора заети в туристическия бизнес в подгорските села, читалищни секретари, както и гости от Гърция и Македония.
Първия ден предостави възможност на участниците да се запознаят с основните тенденции и проблеми, свързани с развитие на туризма в района на Национален парк „Езеро Керкини“, Гърция и община Струмица, Македония. Освен общо представяне на възможностите за туризъм в двете съседни държави бяха демонстрирани и конкретни примери за разработване на туристически продукти, които предизвикаха интереса на участниците от България.
Повече
Нашата нова Радост
02.11.2014
Нашата нова Радост
БФБ не изменя на доброто си име и вече се радва на второто за 2014 г. бебе - малката Радост на колегите Влади и Катя Милушеви. Нашата Радост се роди на 22 октомври в Благоевград и е с перфектни размери - 3100 гр. и 50 см. Пожелаваме на батко й Евгени да се грижи за нея и всички да бъдат мноооого щастливи.