БФБ е един от одобрените участници в в шестото издание на Vivacom Регионален грант. Проектът на БФБ "Търсачи на съкровища: КОД СОЛЕНО" цели по нов и иновативен начин, чрез търсене на тайници със съкровища от загадки и образователни елементи, да популяризира соленото Атанасовско езеро край Бургас, като въвлече, ангажира и информира нови хора за тази ценна природна територия, влиянието на климата и проблемите с нейното опазване.
12 проекта от общо 7 населени места - Силистра, София, Варна, Плевен, с. Шипка, Сливен и Самоков - ще бъдат подкрепени с общо 69 421 лв. в шестото издание на Vivacom Регионален грант. Освен финалистите, два проекта получават допълнително финансиране от телекома.
Проектите предлагат идеи за развитие на местните общности чрез популяризиране на областите като туристически дестинации, опазване на природата, подкрепа за малки села. Впечатление правят иновативните идеи за борба с домашното и младежкото насилие. Всички инициативи и събития на победителите ще бъдат съобразени с актуалните противоепидемични мерки и изисквания.
В шестото издание на Програмата се включиха 281 граждански организации с 319 идеи от 27 области. В състава на журито тази година бяха Ива Дойчинова (журналист), Иван Кънчев (съосновател на сдружение "Българска история"), Райко Байчев (журналист), Веселка Вуткова (директор "Корпоративни комуникации" във Vivacom) и Надя Шабани (директор на БЦНП).
"Изключително съм впечатлена от креативните инициативи за подобряване на живота на местната общност, с които организации от цялата страна се включиха в шестото издание на Vivacom Регионален грант. Въпреки глобалната пандемия, която преобърна живота ни, и тази година получихме вдъхновяващи предложения с мисъл и грижа за местните общности в малките и големи населени места. Гордея се, че програмата допринесе за налагане на съзнанието, че промяната и просперитетът тръгват от идеите на местните хора, които имат най-добра представа за конкретните нужди на своята общност.", коментира Веселка Вуткова, директор "Корпоративни комуникации" във Vivacom.
"Всичко около пандемията, притесненията и страданията на хората като че ли мотивира в още по-голяма степен гражданските организации да търсят добри решения как да бъдем заедно, да се грижим по-добре едни за други, за природата, да развиваме общностите си и да мислим как можем да направим утрешния ден по-добър от днешния. Страхотни проекти. Желая успех на всички", споделя Надя Шабани от БЦНП.
Vivacom Регионален грант подпомага безвъзмездно добрите идеи от българските градове или села. Програмата подкрепя проекти на граждански организации, читалища, училищни настоятелства и настоятелства на детски градини. Регионалният грант не поставя ограничения в сферите, в които се развиват идеите, важно е инициативите да са насочени към промяна, полезна за общността. Програмата се провежда в партньорство с Български център за нестопанско право.
Общата инвестиция на Vivacom в шестте издания на Регионалния грант е над 377 000 лв. Подкрепени са 81 проекта от цялата страна.
Кратко представяне на отличените проекти в шестото издание:
Сдружение "Силистра 2030" спечели журито с проекта "Вкусът на Добруджа". Организацията планира да проведе тридневен фестивал с това име, за да представи местните производители в хранително-вкусовата индустрия от Силистра и добруджанския регион. Планират се и посещения до местни фабрики и винопроизводители, а също и кулинарни класове, с които посетителите могат да се докоснат до магията на добруджанския вкус. Освен подкрепа за местния бизнес и представяне на неговата продукция, сдружението има цел да популяризира Добруджа като туристическа и кулинарна дестинация.
Фондация "Бъдеще перфектно", София, получава възможност да осъществи идеята си за "Превенция на насилието в училищата чрез разработка на чатбот за защитена и дискретна комуникация". Чатботът ще бъде със съдържание, насочено към проблема с насилието в училищата. От фондацията искат да дадат глас на учениците, които са подложени на тормоз в училище, но рядко подават сигнал до своите родители и учители. Вярват, че чатботът ще получи голям отклик сред учениците, като освен съвети и статии по темата с насилието в училищата, ще организират куизове и анкети, за да задържат вниманието на младите хора. Организацията има предварително заявена подкрепа от компанията Viber.
Фондация "Театър Нокс", София, печели с проекта "Театър срещу насилие", който цели да подпомогне превенцията на насилието сред младежите чрез срещата им със спектакъла "ДНК" от Денис Кели и дискусия с творческия екип на тема "Моята среща с насилие". Представлението ще премине през Пловдив, Хасково, Ямбол, Сливен и Стара Загора. Постановката представя историята на деветима ученици, които са оставени без контрол и стигат до проява на крайна жестокост един спрямо друг. Изследва се усещането за безнаказаност на младите, различните форми на насилие, които могат бъдат упражнявани и стремежът на персонажите да не понесат последствията от своите действия.
Сдружение "За интелигентен растеж", Варна, ще организира "Фестивал на ветрилата" - новаторски морски фестивал на открито с програма, включваща морска фото-изложба, арт базар, работилници по изкуства и плаване с ветроходна яхта - който ще промени облика на крайбрежната среда и ще допринесе за обогатяването на морската култура на деца, младежи и възрастни. Според организацията проблем на града е слабата популярност на водните спортове сред деца и подрастващи, което се дължи на недостатъчното познаване на различните дисциплини и липсата на традиции в тази посока. Фестивалът ще се състои по време на регата, което ще даде възможност на посетителите да се срещнат и разговарят лично с ветроходци.
Сдружение "Фабрика за идеи", София, печели с проекта "С ръце за село" за създаване на доброволческа платформа за връзка между градски доброволци с нуждите на села от цялата страна с трайни тенденции към застаряване на населението и обезлюдяване. Пилотни ще бъдат общините Мездра, Роман, Видин, Монтана и Враца. Доброволческите усилия ще бъдат насочени към подобряване на състоянието на читалища, кино-салони, детски площадки и други общи пространства. "Това е и част от омагьосания кръг: колкото повече бедност и възрастни жители, толкова по-малко поддържани общи пространства, толкова по-малък шанс и селото да стане привлекателно за туристи, иновации или нови заселници и да се пречупи цикъла на бедността. От друга страна, много млади хора имат желание, нужда и интерес от досег със селата" - казват от организацията.
Фондация "Аз съм Кайлъка" от Плевен печели финансиране за проекта си "Да преобразим Мечата поляна заедно". Той е насочен към проблем, който досега не е решен от местните власти - лошото състояние на "Мечата поляна" в парк "Кайлъка" и прилежащия кът за почивка. Предвижда се възстановяване на чешмата, достъпа до нея и пейките, поставяне на кошчета за боклук и wifiспот. "Целта ни е да се възроди едно любимо, но позабравено място за срещи и сближаване на местните хора. То може да се използва за открити уроци и практически занятия на училища, детски градини и центрове за настаняване от семеен тип, за спортни занимания, пикници, зелени училища, библиотека на открито и мн. др." - обосновават идеята си от фондацията.
Българска фондация Биоразнообразие, София, с проекта "Търсачи на съкровища: КОД СОЛЕНО" цели по нестандартен начин - чрез търсене на тайници със съкровища от загадки и образователни елементи - да популяризира соленото Атанасовско езеро в Бургас, като ангажира и информира нови хора за тази ценна природна територия и проблемите с нейното опазване. Атанасовско езеро е мястото в България с най-много наблюдавани птици - 333 вида, 82% от които са включени в Червената книга. Поради различни фактори обаче екологичното равновесие в лагуната е застрашено.
Народно читалище "Светлина - 1861", село Шипка, обл. Стара Загора, чества през 2021 г. 160 години от създаването си и ще има възможност да осъществи художествен пленер "Светлина за Шипка". В него ще участват 8 известни български автори и млади художници от Художествената гимназия в Казанлък. Целта на пленера е да набере средства за възстановяване на сградата на читалището, създадена през 30-те години на миналия век в резултат на дълга дарителска кампания и доброволния труд на шипченци. Сградата е паметник на културата, но е била изоставена през 90-те години на миналия век поради липса на средства за довършване на ремонта ѝ. Картините от пленера ще бъдат показани на изложби в Шипка, София, Казанлък, Стара Загора, Габрово, Пловдив и Варна.
Сдружение "Байкария", София, ще повиши информираността и ангажираността на местните общности със състоянието на речното корито на р. Чепинска и ще създаде структура за пълноценен мониторинг и контрол над проблемните райони на реката. Проектът "Богатствата на Чепинска река" ще се осъществи във Велинград, с. Драгиново, с. Варвара и други. Речната система на Чепинска река е десен приток на Марица и развита в северозападната част на Родопите. В рамките на водосборния басейн се намират около 41 градове, села и махали. За съжаление, реката бива сериозно замърсена от битови отпадъци и отпадни води с преминаването си през населените места.
Сдружение "Блян за романтика, цветя и космос", Сливен, ще създаде малки еднодневни събития със семейни игри, работилници, кино прожекции и други за три великотърновски села - Миндя, Ветринци и Вишовград. "В тези села се заселват все повече чуждестранни или български млади семейства. Те често имат иновативни идеи за развитието на селата и са готови доброволно да работят за тяхното реализиране, но срещат отпор от местните хора, които са прекарали целия си живот там. Затова чрез нашите събития ще съградим мост между млади и стари, българи и чужденци, да общуват, да си помагат, да се учат един от друг, да се веселят заедно. Всеки ще бъде поканен да допринесе с каквото може и желае" - споделят от сдружението.
Фондация "СИЙД" от Самоков ще даде нова възможност за достъп до култура на деца и родители от града. "Из света на музикалните инструменти" е серия от три образователни концерта под формата на музикална приказка и работилници, които ще запознаят посетителите с различни музикални инструменти и произведения от света на класическата музика и джаза. Организацията цели също чрез изкуството да предизвика детската креативност и желание за изява. Концертите ще бъдат записани и излъчени онлайн за всички, които нямат възможност да ги посетят.
Сдружение "Обществен център за околна среда и устойчиво развитие", Варна, печели с проекта #НеМерсиНосяСи. Организацията ще проведе във Варна информационна кампания, която да запознае хората с вредата от употребата на найлонови торби за еднократна употреба, с мащабите на пластмасовото замърсяване и вредата за природата и здравето на хората. На 3 юли - Международният ден без найлонови торбички - на всички по-големи пазари във Варна ще се състоят акции в пиковите часове за пазаруване. "Ще награждаваме с подарък - практична торба за многократно пазаруване - всеки клиент, който се съгласи да участва в кампанията със снимка и кратко послание, като например #НеМерсиНосяСи или "Извади си главата от торбата" - разказват от организацията. Ще има и игра с награди в социалните медии.
Допълнителна награда от Vivacom получават и следните 2 проекта:
Училищно настоятелство към 73 СУ "Владислав Граматик" в София за проекта "Нови хоризонти". В училището ще се обособят специални помещения за експериментална работа по физика и химия. Училището се стреми да създаде условия за формиране на интереси към природните науки и да подпомогне учениците за тяхното професионално ориентиране. Новите оборудвани помещения ще се използват както за кабинети по физика и химия, така и за работа по "Занимания по интереси", работа по проекти и други дейности, свързани с разширеното обучение по физика и химия.
"Информирани за ХИВ" е проект на сдружение "Здраве без граници", София, което цели да гарантира условия за повишаване на достъпа до информация, изследване и здравна подкрепа за уязвими от ХИВ глухи младежи от София, Пловдив, Варна, Стара Загора и Плевен.
БФБ сред одобрените от Vivacom регионален грант
29.03.2021