bg en

Жени, които правят вълни: България

women
04.04.2025
През цялата си история океанът е формирал живота на безброй жени - изследователки, учени, художнички и местни легенди, които на свой ред също са оставили трайна следа. Тази поредица от статии, създадена като част от проекта EmpowerUs в унисон с Международния ден на жената, обръща внимание на забележителни жени в Европа, които са били овластени от океана или са му вдъхнали сила. Тези жени са предизвикали норми, предизвикали са промяна и са задълбочили връзката ни с морето.

Представените тук жени, всяка по свой начин, са допринесли за оформянето на връзката на България с Черно море. В тази част ще обърнем внимание на три изключителни българки, чиято работа е свързана с морето: Илияна Стоилова, спортист и активист, борещ се за по-чист океан; Диана Павлова, отдаден природозащитник, работещ за опазването на Черно море; и Димана Шишкова, режисьор, събиращ и споделящ вдъхновяващи истории по цялото черноморско крайбрежие. Чрез своите вълнуващи начинания тези жени показват многобройните начини, по които морето продължава да ни вдъхновява и предизвиква.

Илияна Стоилова
iliana


Илияна Стоилова е спортист, предприемач и страстен застъпник за по-чисто Черно море. С опит във водните спортове и уиндсърфинга тя основава училището за сърф „Акаша“, където насърчава любовта към океана сред младите спортисти. Личната ѝ връзка с океана започва още в детството ѝ, когато родителите ѝ я запознават с уиндсърфинга, който бързо се превръща в обща страст на семейството. На 18-годишна възраст тя започва професионално обучение и става национален шампион в няколко дисциплини на уиндсърфинга. Връзката ѝ с морето обаче надхвърля рамките на спорта - тя е дълбоко ангажирана с опазването му.
Чрез работата си с училището за сърф „Акаша“ тя участва активно в инициативи, които насърчават океанската грамотност в България и правят водните спортове достъпни за всички. Един от най-въздействащите ѝ проекти е YES, SURF - адаптивна програма за водни спортове, стартирала през 2015 г. Тази инициатива е ангажирала над 100 семейства и подкрепя хората с увреждания в България да се занимават с водни спортове, като осигурява адаптирано оборудване за водни спортове, безплатни информационни събития и специализирано обучение за инструктори и доброволци.

През 2018 г. тя основава инициативата WIND2WIN за повишаване на осведомеността относно замърсяването с пластмаса - проблем, който застрашава морския живот и крайбрежните общности. Заедно с приятеля си Йоан Колев тя се впуска в дръзко 300-километрово пътешествие с уиндсърф по българското крайбрежие. Тази инициатива се превръща в движение, вдъхновявайки други да предприемат действия срещу отпадъците в океаните. Тя доведе до създаването на документалния филм „Морето на вятъра“, до събирането на над 7000 километра плажни отпадъци и до инсталирането на кошчета за угарки от цигари в Морската градина на Бургас, с което отпадъците намаляха с 50 %. Илияна също така съчетава опита си на дизайнер и активист, за да създаде WASTE2WAVE - поразителна 2-метрова скулптура на вълна, направена от 2000 пластмасови бутилки, която подчертава мащаба на замърсяването с пластмаса.

Нейната екологична отдаденост се простира до ежегодните коледни почиствания на плажовете, в които вече участват над 120 доброволци, както и до филмовото сътрудничество с Beardfrost Productions и Института по океанология през 2022 г., което популяризира морската биология като почетна професия в България. През 2024 г., в партньорство със Столична община, тя успешно инсталира 190 кошчета за разделно събиране на отпадъци в детските градини - проект, чието изпълнение отнема близо година и който обучава децата на грижа за морската среда.

Отвъд вълните Илияна продължава екологичната си мисия чрез опита си в областта на дизайна, ръководейки Atelier Trion - дизайнерско студио за upcycling, посветено на устойчивата мода. Нейната работа доказва, че спортът, активизмът и творчеството могат да вървят ръка за ръка в борбата за опазване на нашите океани.

Съветът на Илияна към младите момичета, които мечтаят за кариера в областта на водните спортове или свързана с тях област, е прост: „Преследвайте страстта си и никога не се отказвайте! Не позволявайте на страха да ви възпира - дори в началото да ви се струва трудно, просто направете първата крачка. За мен морето е мястото, където научавам най-много, където изграждам увереност, изправяйки се срещу природните стихии. За мен водните спортове са средство за изграждане на характер, възпитание и преодоляване на бариери. Връзката, която чувстваш с водата и природата, е чиста магия - тя разпалва вдъхновението и те подтиква да продължиш напред.“

Диана Павлова
diana


Диана Павлова е родена и израснала в Бургас - град, дълбоко свързан с Черно море, където се намира българският партньор в EmpowerUs. Еколог по душа, тя е посветила кариерата си на решаването на различни проблеми, свързани с опазването на околната среда, като години наред работи за опазване на природното наследство на България и повишаване на осведомеността за заобикалящата я природна среда. След като получава магистърска степен по екология и опазване на екосистемите от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, започва кариерата си в Дирекцията на природен парк Странджа, по-късно се присъединява към Българска фондация Биоразнообразие (партньор EmpowerUs), където работи през последните 10 години, като се фокусира върху проекти за опазване.
През последните години Диана насочи вниманието си специално към Черно море и неговите нарастващи екологични предизвикателства. Чрез работата си тя разработва проекти, ангажира се с местни заинтересовани страни и се застъпва за по-голяма осведоменост за крехката екосистема на Черно море. Тя е вдъхновила маси от хора да се ангажират с природата чрез координиране на инициативи за тълкуване на природата, създаване на интерактивни природни експонати и дисплеи, сътрудничество с отговорни фирми и разработване на образователни програми за деца. Един от най-въздействащите й приноси е съвместното разработване на пътуващата изложба symBiotic за Атанасовското езеро, Бургас, която достигна до над 35 000 посетители в 15 града. Тази изложба доведе до създаването на симБиотичното пространство в Бургас – място, посветено на изследване на връзката между Черно море и езерото, домакин на работилници, концерти и публични дискусии. От миналата година Диана вече работи по вълнуващ европейски проект, наречен BLUE CONNECT, който има за цел да разработи и демонстрира систематичен подход към планирането и управлението на опазването на морската среда, където тя работи по-конкретно върху защитените морски зони в Черно море.

На въпрос какво съветва младите хора, особено младите момичета, които се интересуват от работа в областта на опазването, тя сподели:
"Бъдете любознателни и смели. Не се страхувайте да изследвате нови възможности и да експериментирате - особено в моменти, когато сте изправени пред предизвикателства и рискувате да загубите мотивация. Пазете страстта си към природата като безценно съкровище, защото това е, което ще ви води напред и ще направи работата ви не просто професия, а истинска кауза."

След като е живяла на морския бряг през целия си живот и е прекарала много време в морето на лодката на баща си, за Диана е било неизбежно да развие огромна страст към океана и в крайна сметка да посвети кариерата си на опазването му. Чрез своята вдъхновяваща работа, фокусирана върху създаването на мост между науката, опазването на околната среда и действията на общността, Диана се надява да гарантира, че следващото поколение българи ще разбере значението на Черно море и тяхната роля за опазването му. Диана мечтае един ден да създаде в Бургас музей, посветен на Черно море, мечта, която е сигурна, че ще стане реалност в близко бъдеще.

Димана Шишкова
dimana


Димана Шишкова е режисьор със страст да заснема културните и природните пейзажи на света, особено тези, свързани с Черно море. Родена и израснала в България, тя учи геоекология в Технологичния институт в Карлсруе, преди да се премести в Берлин, за да усъвършенства уменията си в правенето на документални филми и разказването на истории.

Кариерата й обхваща различни проекти, от новинарски репортажи и интервюта за немски телевизионни оператори до нейния всепризнат пълнометражен документален филм „Случаят Бедечка“, върху който работи от 2017 до 2020 г. Този проект включва обширни проучвания, заснемане и постпродукция, фокусирани върху социалните и екологични проблеми около планираното изграждане на природен парк, предназначен за градско развитие. Това беше пълноценен проект, който позволи на Димана да се ангажира дълбоко с местните общности и да разкаже истории, които често остават нечути.
Сега базирана в Бургас, Димана работи върху Черноморски истории, филмов проект, който се стреми да документира разнообразните природни чудеса, култури и предизвикателства на Черноморския регион, показвайки хората, които живеят в него и техните взаимоотношения с околната среда. Проектът е нейна лична и професионална страст, тъй като тя изследва пресечната точка на култура, история и екология чрез визуално разказване на истории.

На въпрос за съвети към младите хора и по-специално към младите момичета, които се интересуват от работа в екологичното филмово производство и разказване на истории, Димана сподели следното:
"Дайте си разрешение да създадете свой собствен проект! Нямате нужда от външно валидиране, за да започнете. Ако имате история за разказване, излезте и я разкажете. Останалото ще последва. Ако нещата не се развиват по начина, по който сте планирали, просто направете първата стъпка – заснемете интервю, заснемете няколко красиви кадри или експериментирайте с кадри с дрон, докато чакате зелена светлина, която в крайна сметка може дори да не ви трябва. Напредъкът често идва от просто предприемане на действия, дори с малки стъпки.“

Израснала в България и летувайки на брега, Димана винаги е била привлечена от Черно море. Едва когато се премести в Германия, където срещна много хора от други черноморски държави (включително Румъния, Турция, Грузия и Русия), това я привлече към Черно море на по-дълбоко ниво, виждайки го като мощна връзка между различни истории, култури и поминък.

През лятото на 2018 г. тя прекара два дни на Черно море с ферибот от Грузия до България. По време на това пътуване тя чу огромен брой истории от екипажа на ферибота за красотата на морето, както и за неговата свирепост и непримирима природа. След два дни, в които е била заобиколена само от вода и е чула екипа да говори толкова страстно за заобикалящото море, тя е вдъхновена да започне да събира и споделя местни истории, използвайки своите филмови умения.
Нейната способност да съчетава научно познание с разказване на истории я прави уникален глас в областта на създаването на екологични филми.

Независимо дали документира културни традиции, екологични борби или лични истории, Димана гарантира, че местните гласове се чуват на международна сцена.

Научете повече за вдъхновяващата работа на Димана, като посетите нейния website и YouTube channel.

Вижте и останалите вълнуващи примери на жени, свързани с моретата при нашите партньори от Финландия, Кипър, Испания в новините на сайта на проект EmpowerUs.