За съжаление обаче вече 15 години българската държава изпитва сериозни затруднения в прилагането на европейското и националното законодателство в областта на околната среда.
Настоящият документ обобщава резултатите от експертен анализ на проблемите в управлението на биоразнообразието и екологичната мрежа НАТУРА 2000 в контекста на европейските усилия за опазване на природата. Освен представяне на предизвикателствата експертите предлагат също препоръки и решения за разрешаване на проблемите, свързани с:
- определяне на природозащитни цели и мерки на защитени зони по Директивата за местообитанията
- докладване за природозащитното състояние на целеви природни местообитания, растения и животни към Европейската агенция по околна среда
- стратегическото планиране на дейности в мрежата НАТУРА 2000.
НАТУРА 2000 и опазване на биоразнообразието в България – проблеми и решения
Критичният анализ е изготвен като част от проект „Гражданска инициатива за ефективна политика по опазване на биоразнообразието“, който се изпълнява от фондация „ЕкоОбщност“, Българска фондация „Биоразнообразие“ и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ. Автори на изследването са Андрей Ковачев, Катерина Раковска, Петко Цветков, доц. д-р Петър Шурулинков, проф. д-р Росен Цонев, Симеон Арангелов и Чавдар Гусев. Експертният анализ засяга документи, публикувани до 2020 г. с изключение на Националната рамка за приоритетни действия в НАТУРА 2000, чието обсъждане се проведе през 2021 г.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България (www.activecitizensfund.bg) по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от фондация „ЕкоОбщност“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.