И тази година Българска фондация Биоразнообразие взе участие във Фестивала на кестена в село Коларово, община Петрич. Фестивалът е посветен на планината Беласица, където се намират най-обширните кестенови гори не само в България, но и на Балканския полуостров. Основната цел на празника е да се популяризира природното и културно наследство в района на Природен парк „Беласица“. Провежда се всяка есен, през октомври, когато кестеновите плодове са узрели.
По традиция БФБ участва с щанд, на който посетителите могат да се запознаят с работата на Фондацията в региона и на национално ниво, да си закупят сувенир или продукт с кауза. Шатрата на БФБ се радваше на голям интерес от страна на децата, които се забавляваха като изработваха маски на диви животни, обитаващи Беласица, редяха пъзел „Кестен“, правеха мандала с растения и животни и оцветяваха шаблони с листа от различни видове дървета.
Тази година посетителите имаха възможност да разгледат и част от изложбата „Балканският път“ с фотографии на пътешественика от БФБ Петър Ванев, който за 3 месеца през лятото на 2024 г. измина повече от 3000 км пеша по Балканския Зелен пояс (протежението на бившата Желязна завеса на Балканите), преминавайки през 6 държави.
Неизменна част от фестивала са и осемте села в Подгорието – Беласица, Коларово, Самуилово, Камена, Яворница, Ключ, Скрът и Габрене, които се включиха със собствени шатри, подредени с традиционни ястия, плодове и зеленчуци, кестенов мед, а представителите им носеха типични народни носии и аксесоари от този край. Със специална програма от фолклорни песни и танци от района участваха и всички читалища на селата от Подгорието. По традиция местни туристически водачи организираха преходи по маршрути из Подгорието. Последните години на фестивала гостуват и кулинари от населените места в Северна Македония, намиращи се на територията на Беласица, чиито специалитети очароват гостите на празника.
Фестивалът на кестена, замислен като празник на подгорската общност, отдавна е надхвърлил мащабите си на събитие с местно значение. Ежегодно той събира над две хиляди души – изложители, участници и гости от близо и от далеч – и продължава да привлича нови приятели на Природен парк "Беласица". Негови организатори са Дирекцията на природния парк, партньори-съмишленици, сред които е и БФБ, като това е единадесетото му издание. Началото му е поставено по време на разработването на Плана за управление на Природен парк „Беласица“ през 2012 година, в което вземат участие и някои експерти на БФБ.
Фондацията има основополагаща роля при създаването на Парка през 2007 година и задаването на посока на работа на парковата администрация.
Природен парк "Беласица" е създаден с цел опазване на:
- вековни гори, съставени основно от обикновен бук (Fagus sylvatica) и обикновен кестен (Castanea sativa), както и естествени чинарови местообитания;
- защитени и ендемични растителни и животински видове;
- уникални и представителни съобщества и екосистеми в безлесната зона на планината.
Особен интерес представляват вековните кестенови гори, които са рядкост за България и приоритетно за опазване местообитание според Директивата за местообитанията на Европейския съюз.